Ještěři patří do třídy plazů, Reptilia. Svým vzhledem připomínají draky ze starých pohádek nebo obří ještěry dob minulých. Mají šupinatou kůži, většinou nepohyblivé oči a krevní oběh, který nezajištuje zvířeti stálou tělesnou teplotu. Rozhodně nejsou pro nás tak důvěrně známí jako savci nebo ptáci. Kdo chce chovat ještěry v teráriu, musí si zjistit, jaká to jsou zvířata a odkud pocházejí. Stavba těla, způsob chování a způsob života poskytují chovateli údaje důležité pro péči a chov jeho ještěrů.

Vznik a původ

Fosilní nálezy nám dovolují odhadnout, že se první ještěři objevili na Zemi asi před 260 miliony let, ve svrchním karbonu. V této době se ale již vyskytovali ve více formách, a tak je pravděpodobné, že se vyvinuli již dříve. Doba největšího rozkvětu plazů byla v druhohorách, asi před 200 až 60 miliony let, a v té době se vyvinuly nejznámější obří formy, které vymřely na konci tohoto období. V původní podobě se zachovaly jen haterie. Asi před 120 miliony let se vyvinuli krokodýli a předchůdci dnešních ještěrů, kteří vytvořili dodnes asi 3000 druhů. Jsou rozšířeni i v mírném pásmu, ale většina druhů žije v tropické zóně.

 Vědecká kvalifikace

 

Říše Animalia   živočichové       
Kmen Chordata strunatci
Podkmen            Vertebrata           obratlovci
Třída Reptilia plazi
Podtřída Lapidosauria  
Řád Squamata šupinatí
Podřád Lacertilia ještěři

 


Varani

Jsou to velcí ještěři,kteří mohou být i přes dva metry dlouzí. Mají štíhlé, shora mírně sploštělé tělo, silné dlouhé končetiny ze silnými drápy, poměrně dlouhý krk a velmi dlouhý, nelámavý ohon. Jazyk je hluboce rozeklaný. Velmi dobře běhají, některé druhy i plavou (Varan nilský Varanus Niloticus) Jsou to masožravci, živí se dravě nebo jako mrchožrouti, menší druhy požírají hmyz a bezobratlé.

 

 

varan stepní

 

 
 

Copyright © 2021 JAMBAS - chov hadů,ještěrů,krmného hmyzu. Všechna práva vyhrazena.

  • Poslední aktualizace:pátek 16 září 2022, 22:31:13.