CVRČEK DOMÁCÍ
(Acheta domesticus)

 


 

 

VĚDECKÁ KVALIFIKACE

 

Říše Animalia živočichové
Kmen Arthropada členovci
Třída
Insecta hmyz
Řád
Orthoptera rovnokřídlí
Čeleď         
Gryllidae cvrčkovití
Rod
Acheta cvrček 
Druh
Acheta domestica cvrček domácí

 Vědecká kvalifikace pomocí BioLib mezinárodní encyklopedie rostlin,hub a živočichů.

 

 

Patří do řádu rovnokřídlí (Orthoptera).

Dorůstá do velikosti 2 - 2,5 cm, přičemž samičky bývají větší a mají na zadečku dlouhé tenké kladélko. Zbarvení je hnědavé až žlutohnědavé. Jedná se o teplomilný druh a v jižní či zejména střední Evropě by nepřežil chladné zimní měsíce v přírodě, proto se nastěhoval do teplejších částí lidských obydlí. Živí se různými odpadky. V severní Africe a v Asii žije ve volné přírodě. V nebezpečí se zachraňuje skákáním dlouhým až 25 cm. Cvrlikají pouze samečkové pomocí křídel, kterými třou o sebe a na kterých u kořene mají silné žilkování. Křídla samiček jsou hladké.Samičky odlišujeme také podle kladélka.

 

Chov

Cvrčky chováme v dostatečném prostoru (např. 40 x 14 x 10 cm), v teráriu vyrobeného ze dřeva, skla, umělé hmoty, lepenky ... Přikryjeme sklem nebo jemnou síťovinou. Nezapomínáme na větrání, ale dáváme pozor, aby cvrčci nemohli utéci. Terárium rozdělíme na dvě části - jednu ubytovací a jednu pro krmení. V takovémto prostoru můžeme odchovat ročně asi 2000 jedinců (cca 1 kg dospělců). Samičky odlišujeme podle výrazného kladélka.

Potrava musí být současně jednak suchá (směs otrub, rozdrceného pečiva, ovesné vločky, sušené dafnie, ...), jednak čerstvé zelené části rostlin, zejména trávy, salátu, ale i nastrouhaná mrkev, vařené brambory i kousky ovoce. Je nutné zbytky potravy z terária včas odstraňovat, abychom zabránili plísňové infikaci prostoru. Můžeme vhodně využívat kuchyňského odpadu. Je třeba si ale uvědomit, že potrava nesmí být chemicky ošetřena ani jinak závadná, neboť cvrčci by se stali nevhodnými pro následné zkrmení. Nesmíme zapomenout na vodu, kterou podáváme v napáječkách. Taktéž musí být vždy čerstvá a nezávadná. Místo napáječek je možno použít plytké mističky (víčka) do kterých dáme kousek vaty, aby se drobní cvrčci neutopili. Ubytovací (obvykle je to ta větší) část uměle zvětšíme tenkými destičkami, papírovými trubkami s průměrem 3 - 4 cm, nebo zmačkaným nezávadným papírem. Na dno nasypeme trochu suchého písku. Udržováním čistoty zabraňujeme v chovu zbytečnému vzniku nákazy.

Vlastní chov zakládáme s cvrčky přibližně stejné velikosti a chováme je do doby, než pohlavně dospějí. Poté vložíme nádobku s kyprou a vlhkou půdou (nejlépe rašelinou smíchanou s pískem), kterou pravidelně vlhčíme. Aby se do ní jednoduše dostali, vyvrtáme do stěn otvory s průměrem asi 1 cm. Nádobku přikryjeme abychom zabránili nadměrnému vysychání substrátu (můžeme i sklem, abychom mohli pozorovat počínání samiček při kladení). Vajíček bývá velké množství (10000 - 20000). Asi po 3 dnech nádobu přeneseme do skleněných elementek, kde se líhnou mladí cvrčci podle teploty. Po čas rozmnožování by měla teplota v teráriu kolísat mezi 24 - 26 °C a nádobku s vajíčky, kterou později vybereme udržujeme na teplotě 27 °C. Při této teplotě se mláďata líhnou již za 2 týdny a měří 3 mm. Chováme je odděleně a nezapomeneme přikrýt dostatečně hustou síťovinou (např. dámské punčochy). Než dospějí, svlékají se 11x. Proměna je nedokonalá. Nymfy se celkem 6x svlékají. Při optimální teplotě celý vývojový cyklus trvá 8 - 10 týdnů (při teplotě kolem 30 °C trvá celý vývoj 6 týdnů), ale při teplotě nižší se znatelně zpomaluje. Voda na pití prosakuje z hrdla Ehrlenmayerovy baňky zacpané vatou do Petriho misky s vatou. Malé 5 mm cvrčky vhodné ke zkrmení umístíme na dno ledničky, kde zastavují při teplotě 5 °C růst. S úspěchem můžeme cvrčky krmit i vitamíny, které se tímto způsobem následně dostanou do těla našich chovanců.

Hlavní příčinou neúspěchu při chovu cvrčků je nedostatečná teplota a přílišná vlhkost v chovných nádržích. Ze škůdců zamořujících chovy lze jmenovat roztoče rodu Glyciphagus, které je možno likvidovat radikálním snížením vlhkosti, a dravé roztoče Blattisocius tarsalis a Blattisocius keegani, kteří vysávají vajíčka cvrčků. Ricketsiózu u cvrčků způsobuje Rickettsiella grylli a nedokonalá houba Entomophora grylli napadá přímo cvrčky. Ve všech těchto případech je nutné chov zlikvidovat, chovné zařízení dezinfikovat a založit chov znovu.

Copyright © 2021 JAMBAS - chov hadů,ještěrů,krmného hmyzu. Všechna práva vyhrazena.

  • Poslední aktualizace:pátek 16 září 2022, 22:31:13.