Galerie
Banner

PostHeaderIcon JAMBAS - chov hadů,ještěrů

PostHeaderIcon Některé údaje o ještěrech

Ještěři patří do třídy plazů, Reptilia. Svým vzhledem připomínají draky ze starých pohádek nebo obří ještěry dob minulých. Mají šupinatou kůži, většinou nepohyblivé oči a krevní oběh, který nezajištuje zvířeti stálou tělesnou teplotu. Rozhodně nejsou pro nás tak důvěrně známí jako savci nebo ptáci. Kdo chce chovat ještěry v teráriu, musí si zjistit, jaká to jsou zvířata a odkud pocházejí. Stavba těla, způsob chování a způsob života poskytují chovateli údaje důležité pro péči a chov jeho ještěrů.

Vznik a původ

Fosilní nálezy nám dovolují odhadnout, že se první ještěři objevili na Zemi asi před 260 miliony let, ve svrchním karbonu. V této době se ale již vyskytovali ve více formách, a tak je pravděpodobné, že se vyvinuli již dříve. Doba největšího rozkvětu plazů byla v druhohorách, asi před 200 až 60 miliony let, a v té době se vyvinuly nejznámější obří formy, které vymřely na konci tohoto období. V původní podobě se zachovaly jen haterie. Asi před 120 miliony let se vyvinuli krokodýli a předchůdci dnešních ještěrů, kteří vytvořili dodnes asi 3000 druhů. Jsou rozšířeni i v mírném pásmu, ale většina druhů žije v tropické zóně.

 

 

Vědecká kvalifikace

 

Říše Animalia  
živočichové       
Kmen Chordata strunatci
Podkmen           
Vertebrata          
obratlovci
Třída Reptilia plazi
Podtřída Lapidosauria  
Řád Squamata šupinatí
Podřád Lacertilia
ještěři

Varani

Jsou to velcí ještěři,kteří mohou být i přes dva metry dlouzí. Mají štíhlé, shora mírně sploštělé tělo, silné dlouhé končetiny ze silnými drápy, poměrně dlouhý krk a velmi dlouhý, nelámavý ohon. Jazyk je hluboce rozeklaný. Velmi dobře běhají, některé druhy i plavou (Varan nilský Varanus Niloticus) Jsou to masožravci, živí se dravě nebo jako mrchožrouti, menší druhy požírají hmyz a bezobratlé.

 

varan stepní,Varanus exanthematicus

 

 


 

PostHeaderIcon Některé údaje o hadech


Vznik a původ

Hadi se objevili na Zemi v druhohorách, v křídovém období, asi před 100 – 150 mil. lety. Jsou to vývojově nejmladší plazi.
Dle našich znalostí se vyvinuli přímo z ještěrů, kteří se zbavovali postupně končetin, aby se přizpůsobili životu pod zemí. V součastnosti je známo asi 3000 druhů hadů.

 

Vědecká kvalifikace

 

Říše Animalia  
živočichové       
Kmen Chordata strunatci
Podkmen           
Vertebrata          
obratlovci
Třída Reptilia plazi
Řád Squamata šupinatí
Podřád Serpentes hadi

 

 

Rozšíření:

Hadi jsou rozšířeni téměř na všech kontinentech. Omezení výskytu a “lokálního vývinu” hadů je dáno tím, že v pravěku docházelo k oddělování kontinentů z jednoho velkého (Pangea). Někteří plazi se na své nynější bydliště dostali i přes moře, pravděpodobně na kmenech spadlých stromů, vlečených mořskými proudy.
Jsou to velmi přizpůsobiví plazi, kteří mohou měnit fyzický vzhled: rostou do délky nebo se naopak zkrátí a tvoří robustnější těla nebo se mění jejich barva v závislosti na okolí – tímto se hadi rozšiřují na nová místa a vytvářejí nové formy už po mnoho tisíců let.
Patrný je i konvergentní vývoj hadů – druhy jež jsou si navzájem nepříbuzné, ale žijí ve podobném prostředí si vyvinuli nezávisle na sobě stejný vzhled a způsob chování, i když je děli obrovské vzdálenosti.
Hadi jsou studenokrevní živočichové tzn., že si neumí vytvářet svoji vnitřní teplotu, ale teplotu přijímají z okolního prostředí, resp. teplota jejich těla je přímo závislá na teplotě okolí. Proto se hadi, žijící např. v mírných pásech potřebují vyhřívat na slunci, na rozdíl od hadů tropických, kteří mají teplotu těla díky teplotním podmínkám tropů pořád optimální. Hadi jsou schopni žít i v nehostinných podmínkách, např na horách. Ti jsou většinou malí (menší tělo se rychleji prohřeje), uchylují se k „zimnímu spánku“ a rodí živá mláďata (vajíčka v těle se zahřívají při slunění hada). V případě nedostatku kořisti jsou hadi schopni zpomalit svůj metabolismus a vydržet tak dlouhá období bez potravy (i jeden rok).

užovka japonská 


 

 

 


 
PřihlášeníReklama
Ruce
Vše pro Vaše krásné ruce a nehty.P-Shine,masáže....
Fotogalerie
Naše galerie.Hezké pokoukání :-)
Terárka.net
Váš terarijní portál
Teraristická poradna
Chov terarijních zvířat a teraristika obecně.....
Různé
Ukázky z fotogalerie
Kalendář
březen 2019
PÚSČPSN
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031